Костюмът на Древен Египет

Древен Египет винаги е притежавал мистично и хипнотизиращо въздействие върху нас. Проучването му разкрива изключително интересни факти и истории, а хората, живели по време на древната египетска цивилизация, очевидно са притежавали завидни умения в областта на строителството, математиката и медицината. Интерес представлява и модата от онази епоха, която е била съобразена с високите температури на онези земи.

За облеклото в Древен Египет съдим най вече по запазените стенописи и скулптори, но като се има в предвид силния консерватизъм на тогавашните творци и тения консерватизъм, то представянето на облеклото най вероятно изостава от реалните промени в тогавашната мода.

1. Тъкани и материали. Орнаменти

Основният материал за изработката на тъкан биллена. Ленът е много древна култура в Египет и египтяните вярвали, че боговете носели ленени дрехи, още преди да слязат на земята. Ленените тъкани са били изработвани с различно качество, като най-фините ленени материи, с които са се обличали богатите, са били почти прозрачни. Платовете са тъкани както в домовете на обикновените хора, така и в работилници.

Използват и памук. Вълната се използвала рядко, тъй като животновъдството било слабо развито.

Най-често срещани са цветове синьо, жълто (охра) и червеното.

Египтяните използвали и кожи. В началото те били необработени, а след това се научили да я обработват с сол или стипца. След обработката кожата побелявала и след това я багрили в различни цветове. В по-късен етап окрили щавенето с жълъди от дъб. Щавената кожа служела за изработване на ремъци, колани и сандали. Използвали леопардови и тигрови кожи за наметала, носени от богатите.

Най – характерните орнаменти за Египет са лотосовият цвят и палмовите листа. В тъканите и бижутата са бродирани и гравирани орнаменти на лотос, птици в полет и множество геометрични форми. Жреците и знатните носят свещени символи на скарабей и трепетлика.

2. Костюм

Костюмът в Древен Египет се характеризира с лекота, простота и минимален обем – фигури 1, 2 и 3.

За 3000 години костюмът при Древните Египтяни се променя твърде малко. Основна дреха в него си останали парчетата плат „схенти”, „калазирис” и „суш”, които се увивали около тялото без шевове. Този стил без шиене, наричан „драпиращ” се възприел и от други цивилизации по Средиземно море и Близкия Изток. Прикрепели ги с шнурове от лен или вълна, колани или яка около врата. В по-късен период се появява ръкава прихванат с шев.


Фигура 1. Древен Египет. Мъжки костюм


Фигура 2. Женски костюм


Фигура 3. Мъжки и женски костюм

До старото царство просъществувало до 2130 год. пр. ХР облеклото било доста опростено. Мъжете се обличали до кръста. Те носили препаска схенти (shenti), стегната около кръста или прехваната с колан. По-късно схенти станала набрана – фигури 4 и 6.

Жените ходили с „саро” – прилепнала по тялото рокля с V образни презрамки – фигури 5 и 6. Сарото започвало малко под бюста и стигало малко над глезените. Украсява ли го с бродерии, а по-заможните и с перли и полускъпоценни камъни.

Наметалата били носени и от двата пола, при студено време.


Фигура 4. Схенти


Фигура 5. Саро


Фигура 6. Костюмът на Старото царство

По-късно по време на Средното царство със столица Тива, съществувало до около 1600 г. пр. Хр. мъжката пола е с дължина вече до глезена В дрехите се използва повече материал, което прави дрехите по-богати, особено в предната им част. Декоративната яка горгерен става по-разнообразна и тежка. Късите наметала върху раменете вече стигат до кръста. В края на периода се носи вече и двойна пола – фигура 7.


Фигура 7. Костюмът на Средното царство

През Новото царство от 1539 г. пр. Хр. Египет е завладяван последователно от асирийците (671 г. пр. Хр.), персийците (525 г. пр. Хр.), Александър Велики (332 г. пр. Хр.) и накрая от Рим (30 г. пр. Хр.).

През тези години Египет търпи силно влияние от културата на своите завоеватели. Дрехите пак са същите, но се изработват от по-големи парчета плат, драпировката им става по-сложна, а орнаментите им по-богати. Тогата сега е атрибут на знатните и от двата пола. Тя се изработва от цяло парче плат с размери 1,5 м на 1,2 м, драпира се и се закрепва с игли и през кръста се затяга с колан, тъка че образува широки и дълги до лактите ръкави. При най-често срещания начин на драпиране на плата, гънките, които се образуват се пресичат в една точка на кръста. Фигура 8. Късото наметало, декоративната яка с гердан от шнурове продължават да се носят. Носят се и поясни препаски с ярко оцветени ширити.


Фигура 8. Костюмът на Новото царство

3. Бижута и аксесоари

Бижутата са били основен акцент в облеклото на древните египтяни и сред разкопките на археолозите са открити изключително изящни реликви от онази епоха. Дори най-низшите слоеве на онова древно общество са обръщали специално внимание на своите украшения. А всички ние сме чували и чели за легендарната красота на Клеопатра, която вероятно бихме могли да наречем „модна икона“ на древните времена.

Една от характерните части на древното египетско облекло е декоративната яка „горгерен”, носена и от двата пола. Фигура 9. Тя представлява ярко украсен с бродерии, маниста или инкрустации със скъпоценни камъни сноп от ленти, които се слагат директно около врата и раменете. В някои случаи се слага и върху бяло наметало. Носели ги жени и мъже.

Бръмбарът скарабей е символ на възкресението и е придобили тази си слава най-вече с това, че когато ларвите пораснат, бръмбарите излизат изпод земята, сякаш от нея се раждат. Фигура 10.

Обувките, носени от богатите обикновено са били изработени от множество кожени или папирусови каишки и подметки от кожа. Върховете били заострени или завити и прикрепени за крака.


Фигура 9. Яка горгерен


Фигура 10. Бижу във формата на бръмбар скарабей

4. Прически и козметика

Египтяните и от двата пола носят тежки кичури, усукани в плитки коси, което всъщност са перуки. Те не са само за украса, но и служат да предпазят главата от палещото слънце. Понякога върху перуката се връзвала полукръгла забрадка. Модата в оформянето на тези перуки се меняла през различните периоди. По принцип изкуствената коса е дълга и се оформя в плитки, къдри, които се фиксират с восък. Египтяните си оставяли дълги къдрави бради в които по-знатните вплитали боядисани със злато вълнени нишки. По-късно царските особи носели имитация на брада във вид на украшение. Тази брада била от злато и символизирала суверенитет. Прехващала се през главата. Носела се до около 1580 г. пр. Хр.

Козметиката се използвала широко и от двата пола. Те често са приготвяли своята козметика за предпазване от слънце и подобни фактори от растителни екстракти. Използвали аромати. Фигура 11.

Особено внимание се обръщало на грима на очите. От стрит прах на малахид се правели сенки в зелено. За сенките в червено или сиво, използвали субстанцията наречена „кошел”, която се получавала от смесването в различни съотношения на прах от въглен и прах на окислена мед. Египтяните слагали червена помада по скулите си, използвали червило, боядисвали с къна ноктите си на ръцете и краката. Жените подчертавали с синя боя вените си в областта на слепоочията и гърдите ( в повечето случаи те не били прикрити ), а зърната боядисвали с злато.


Фигура 11. Поднасяне на аромати

5. Съвременно облекло с елементи от костюма на Древен Египет

Примери за дизайн на съвременно облекло с елементи от древноегипетския костюм са представени на фигури 12, 13, 14 и 15.


Фигура 12. Съвременна дамска рокля заимствала древноегипетската женска рокля от прозрачна тъкан и V образни деколте и презрамки


Фигури 13 и 14. Заимстване на яката горгерен, драперии и минималния обем на правоъгълния силует в съвременни дамски рокли


Фигура 15. Заимстване на древноегипетската мъжка престилка схенти в съвременния дамски костюм

Една от много запомнящи се и впечатляващи колекции на Джон Галиано за модна къща „Кристиан Диор“, висша мода,пролет 2004 е посветена на Древен Египет. Галиано се вдъхновява, не само от модата, но и от цялостната древноегипетска култура. На фигури 16 и 17 са показани два от моделите в колекцията. Колекцията, може да бъде разгледана онлайн:

http://www.vogue.co.uk/fashion/spring-summer-2004/couture/christian-dior
http://www.style.com/fashionshows/review/S2004CTR-CDIOR/
http://youtu.be/Yqs-igIvtsg

Моделът от фигура 16 показва, че към костюма и традициите на Древен Египет са се обръщали творците от революционния за модата стил Арт Деко през 20те години на 20 век.


Фигури 16 и 17. Модели от колекция на Джон Галиано за модна къща „Кристиан Диор“, висша мода,пролет 2004, вдъхновена от Древен Египет


Фигура 16. Дамско сако от 20те години на 20 век
с орнаменти от Древен Египет


Източници

1. Михов Михаил. История на дрехата. http://club.diacheli.com/myDiacheli/myblog/categories/listings/istoria-na-drehata.html

2. Модата в Древен Египет. http://fashionsupreme.co.uk/novini/2011/модата-на-древен-египет/

3. Облеклото на Древен Египет. http://fashion-art-style.blogspot.com/2012/07/blog-post.html

4. Съвременно облекло с елементи от Древен Египет. http://fashion-art-style.blogspot.com/2012/07/blog-post.html

5. Laver J. Costume and Fashion. A Concise History. London, Thames & Hudson world of art, 2010.

6. Style. www.style.com

7. Vogue. www.vogue.co.uk

8. 10 Trends of 1920s Clothing Worth Collecting. http://sammydvintage.com/vintage-style/20s/20s-clothing/http://sammydvintage.com/vintage-style/20s/20s-clothing/