Облекло в стил Ампир

Характерно за костюма по време на френската революция е връщане към простотата на облеклото. В зависимост от политическите си възгледи французите започват да носят костюми, които подчертават принадлежността им към една и друга партия. В този период модата се променя често. Вдъхновени от идеите за свобода, равенство и братство, идеолозите на революцията се обръщат към античния свят.

В периода на Директориума (1795-1799г.) в костюма особено ярко се проявява Класицизъм, а в периода 1804-1815г., стила е Ампир. Този период, известен като Регентския стил в Англия, идва след френската и американската революции. При него се наблюдава драстична промяна в облеклото за мъжете и жените, макар че за жените тази промяна е краткотрайна. Демократичните революции през тази период насочват ценностите към идеалите на Класическа Гърция. Характерните елементи са античните лаврови и палмови клонки, стрели и лъвове. Разликата между двата стила е, че Класицизма търси простота, лекота на линиите, нежни тонове и хармония, а стилът Ампир е по- строг, студен, суров, с по-голяма статичност, блясък и великолепие. Костюмите в стил Ампир са в единство с архитектурата и декоративно-приложното изкуство. Силуета се стреми към цилиндричното подчертаване на високите и стройните колони, а тъканите - плътни и блестящи, украсени с монотонна бродерия или симетрична декоративна гарнитура.

1. Мъжки костюм

През периода на Директориума аристократичната младеж се обединява в клубове, в които се създава прекалено ексцентрична мода - редингот, фрак с големи ревери, широки панталони, ботуши с отвори и голяма широка вратовръзка. През периода на "консулството" мъжете носят бяла риза от тънка батиста, яка-столче и жилетка, тъмен жакет с метални копчета и бархетна яка и светли панталони. Панталоните достигат до ботушите. Дълги били само панталоните за езда. В модата навлизат вълнените тъкани обагрени в сдържани цветове и само панталоните и жилетките са в ярки и светли тонове. Композицията на костюма е статична и декоративното решение преобладава над конструктивното. Характерните цветове за мъжкия всекидневен костюм са синия, кафявия и черния. Фигура 1.

Вълненият фрак се шие от едноцветни тъкани и се украсява със сребърни копчета. Талията е на по-високо от естественото й място, ръкавите са разширени в раменете и в долната част завършват с маншети. Яката е в друг цвят и обикновено се изработва от бархет. В последствие се налагат дългите до глезена панталони и редингота от облекло за езда се превръща във всекидневно връхно облекло, като сюртука - ръкавите са подобни като тези на фрака и е с поли достигащи до коленете.


Фигура 1. Мъжки костюм

2. Дамски костюм

Великата френска революция рязко изменя възгледите за естетични идеали на хората. Жените обличат изящни рокли, които подчертават хармонията на човешкото тяло.

Силуетът на женската фигура е изтеглен правоъгълен. Роклите имат малък шлейф и дълбоко кръгло деколте и малки буфан ръкави. Първоначално се налага белия цвят и леките памучни тъкани, които са почни прозрачни. Раменете и ръцете се покриват с дантелен шал. Шаловете остават модерни чак до 80-те години на 19 век. Носят се ръкавици. Носят се бели чорапи и обувки без токчета, които чрез шнурове и ленти се завързват около крака.

В периода на стил Ампир женските костюми са по-строги и скромни. Талията на полите е прекалено висока.

В първото десетилетие на 19 век, когато обществото започва да се завръща към по-спокоен и по-консервативен начин на живот и когато аристокрацията се завръща във Франция дрехите постепенно се вталяват, като полите представляват камбана с богато украсена долна част. Горните части на роклите са по-вталени и по-декорирани. Използват се по-тежки материи и по-тесни дълги ръкави. След революциите се откриват нови възможности пред мъжете, но за жените животът продължава по почти същия начин както и преди революциите. Поради тази причина формите на роклите също се връщат към тези, каквито са били векове наред Официалните рокли се бродират с антични орнаменти.

За връхно облекло използват различни видове наметала, които завързват на кръст около талията си. Използват се още къс жакет, дълго сако редингот и шалове, които драпират изкусно около тялото си. Екстравагантните жени носят украсени рокли, завързани под гърдите, големи шапки и тесни обувки без токчета.

Прическите напомнят античните: гръцки кок или комбинация от различни къдрици. Употребява се голямо количество пудра, с която се покрива лицето, шията, гърдите, гърба и ръцете.

На фигури 2 и 3 са представени дамски облекла в стил Ампир.

Фигури от 4 до 8 представят модели на дамски рокли в стил Ампир, съхранявани в Метрополитън Мюзеум, Ню Йорк.


Фигура 2. Дамски облекла в стил Ампир


Фигура 3. Дамски облекла в стил Ампир

Видеоресурси за Класицизъм и Ампир:
http://youtu.be/mOozXrDHwwY
http://youtu.be/-CmJcO1xytc

Костюмът от 90те години на 18ти век в дигиталния архив на Института на костюма, Киото, Япония:
http://www.kci.or.jp/archives/digital_archives/collection_1790s_e.html

Костюмът от първите две десетилетия на 19ти век в дигиталния архив на Института на костюма, Киото, Япония:
http://www.kci.or.jp/archives/digital_archives/collection_1800s-1810s_e.html


Фигура 4. Вечерна рокля в стил Ампир, 1797-1799 г.


Фигура 5. Вечерна рокля в стил ампир, 1809 г.


Фигура 6. Вечерна рокля в стил Ампир, 1809-1810 г.


Фигура 7. Вечерна рокля в стил Ампир, 1810-1812 г.


Фигура 8. Вечерна рокля. Късен ампир, 1820 г.


Източници

1. Минчева Надка. Облеклото по време на Френската буржоазна революция.
http://193.192.57.240/po/courses/problemni/2009/hoot-Nadka%20Mincheva/xoot_eu/razd8.htm

2. Empire costume. The Metropolitan Museum.
http://www.metmuseum.org

3. Jirousek Charlotte. Art, Design and Visual Thinking. 1995.
http://char.txa.cornell.edu/

4. The Kyoto Costume Institute. Fashion from the 18th to 20h Century. Cologne, Germany, Taschen, 2004.