Модата в края на 2О-ти и началото на 21-ви век


1. Джорджо Армани

Джорджо Армани (фигура 1) е най-големият естет сред модните дизайнери. Модата му е възхвала на минимализма и сдържаната елегантност. Джорджо Армани е наричан с множество определения – от “императора на модата” до “тъжния принц". През 1974 г. Джорджо Армани заедно със Серджо Галеоти създават модна къща “Armani”.


Фигура 1. Джорджо Армани


Модните критици единодушно определят модата на Джорджо Армани като възхвала на минимализма, семплата и сдържана елегантност, класиката, взискателността, естетиката, култа към дрехата. Същите го обвиняват, че не е достатъчно иновативен, но колекциите му са универсални и завладяват света.

Италианецът е един от първите дизайнери, които разделят модните си линии по теми и признаци на аудиторията (възраст и статус), за да може да предложи атрактивна мода за всички – сдържани и по-разкрепостени, млади и стари, богати и по-бедни: GIORGIO ARMANI – класическа линия прет-а-порте за жени и мъже (фигури 3 и 5); EMPORIO ARMANI – прет-а-порте за по-младото поколение; ARMANI JUNIOR – мода за деца до 14 годишна възраст; A/X ARMANI EXCHANGE – ежедневно облекло, предназначено за американския пазар; ARMANI COLLEZIONI – колекция за подбрани търговски обекти; ARMANI JEANS – джинси, тениски и спортно облекло; ARMANI PRIVE – висша мода (фигури 2 и 4).

Списание “Форбс” определя Джорджо Армани за “най-успешния моден дизайнер”. Армани преосмисли елегантността, като внесе от строгостта на мъжкия гардероб в дамския стил, а мъжкият костюм се превърна от скучно в атрактивно облекло. Армани е един от първите дизайнери, които налагат спортно-елегантния стил в облеклото. Предпочита скъпите и луксозни материи – кашмир, коприна, шифон, сатен, тюл и т.н.

Джорджо Армани се изявява и като костюмограф. Първата му изява на това поприще е за филма “Американско жиголо”, където облича героя на Ричард Гиър. Правил е също костюмите за филмите “48 часа”, “Недосегаемите”, а наскоро и тези на героя на Крисчън Бейл в “Черният рицар” – Брус Уейн/Батман.

Модели на Джорджо Армани в Метрополитън Мюзеум, Ню Йорк: линк


Фигура 2. ARMNANI PRIVE, есен зима 2006-2007



Фигура 3. GIORGIO ARMANI, пролет 2007



Фигура 4. ARMNANI PRIVE, есен зима 2008-2009



Фигура 5. GIORGIO ARMANI, пролет 2012


2. Версаче

Италианската модна къща „Версаче“ е създадена през 1978 година от Джани Версаче. Облеклата, които твори му донасят прозвището „майстор на необарока“. Стилът му се характеризира с разкошни вечерни тоалети в стил 17 век, великолепни десени и ярки цветове.

Върху изграждането на необикновения и ярко въздействащ стил на Версаче редом с майка му, модистка, влияние оказват и няколко знакови за модния дизайн през ХХ век личности. Според анализаторите на творчеството му, на първо място е прочутият Пол Поаре, от който италианският дизайнер се възхищава нееднократно и заимства (пречупвайки през своята авторска призма) идеи и мотиви, свързани с театрализацията и еклектизма на модата. Други емблематични имена, които му правят впечатления и неизбежно се отразяват в произведенията му са имената на Мадлен Вионе и на мадам Гре. Изкусни бродерии, фини драперии и метафоричния поглед към стила са само част от инспирациите, които той търпи, приема и интерпретира.

През 80-те години Джани Версаче шие костюмите за пищни сценични постановки в миланската Ла Скала и операта в Сан Франсиско. След като в началото на 90те години става ясно, че настъпва краят на скъпите шивашки ателиета, Джани Версаче успешно навлиза в парижката висша мода с изключителни творения. След смъртта на дизайнера, начело на модната къща е сестра му Донатела Версаче. Постепенно започват промени по отношение на стила на модната къща, но марката продължава да олицетворява лукс и чувственост. В колекциите постепенно се настаняват естествените нюанси, а ефирните пищни вечерни рокли и костюми от сатен и бродерии с кристали се представят в бежово, черно и тъмно синьо.


Фигура 6. Джани Версаче сред супер моделите на 90те години


Джани Версаче въвежда модата на супер моделите. Благодарение на него професията на манекена става толкова популярна като на музикалните и филмовите звезди. На фигура 6 е представена фотография на Версаче със супер моделите от 90те години в негови костюми. Много известни личности попадат под магията на Джани Версаче и стават негови клиенти. Фигура 7 представя Елизабет Хърли в модел на Версаче. Фигура 8 представя принцеса Даяна в негов модел. Фигура 9 показва модели на Донатела Версаче в характерния за модната къща стил.

Модели на Джани и Донатела Версаче в Метрополитън Мюзеум, Ню Йорк: линк


Фигура 7. Елизабет Хърли в модел на Джани Версаче, 1994



Фигура 8. Лейди Даяня в модел на Джани Версаче, 1996



Фигура 9. Модели на Донатела Версаче, висша мода, сезон есен зима 2012


3. Долче и Габана

Един сицилианец и един жител на модната столица Милано стоят зад една от най-успешните и успели модни къщи. Доменико Долче и Стефано Габана създават модната къща Долче и Габана през 1985 г. Двамата дизайнери са повлияни от необарока по подобие на Джани Версаче и Роберто Кавали преди тях. Тематичните им ревюта от стил рококо до имперски стил черпят с пълни шепи от историческите модни тенденции. Пищните творения на марката от поразителните флорални и животински десени са сред най-популярните творения в света на модата. Сицилианското влияние се отразява в строгите форми от тъмни платове и дантела. На фигури 10, 11 и 12 са представени модели на Долче и Габана за сезон есен 2012 г.


Фигура 10. Долче и Габана, есен 2012



Фигура 11. Долче и Габана, есен 2012



Фигура 12. Долче и Габана, есен 2012


4. Жан-Пол Готие

Жан-Пол Готие е един от най-впечатляващите и влиятелни дизайнери през последните 30 години.

„Emfant terrible” или ужасното дете на френската мода, както го нарича модната гилдия се прочува с провокативния си стил и името му е свързвано с много негови емблематични творения. Раните колекции на Готие били вдъхновени от уличната мода на Лондон и Ню Йорк. През 1982 г. с филма на Фасбиндер „Каръл“, Готие изкарва моряшката фланелка на показ и оттогава тя не излиза не само от неговия гардероб. През 1988 г., освен своята ready-to-wear колекция, Готие лансира детска линия „Junior Gaultier”. През 1990 г. прави емблематичния корсет с конусовиден бюст за турнето на Мадона „Blond Ambition” (фигура 13). Но това не е първото му и единствено партньорство със звездите от шоубизнеса. Той създава скандалната визия на Мерилин Менсън, работи с певецът от Хонг Конг Лесли Ченг, прави костюмите за турнето на Кайли Миноуг „KYLIEX2008”.

Готие прави и костюмите за „Петият елемент“ на Люк Бесон, „Кика“ на Педро Алмодовар, „Готвачът, крадецът, жена му и нейният любовник“ на Питър Грийнуей и „La Cité des enfants perdus” (Градът на изгубените деца) на Жан-Пиер Жьоне.

Негови модели са Агнес Дейн, Лара Стоун, Мишел Бусуел, а клиентите, които го обожават са: Мадона, Кайли Миноуг, Елза Патаки, Лейди Гага, Риана (фигура 14) и много други.


Фигура 13. Емблематичният корсет на Готие с конусовидно бюстие, сценичен костюм на Мадона



Фигура 14. Модел но Готие, носен от Риана


5. Джон Галиано

Джон Галиано (фигура 15) следва в престижния Колеж по изкуство и дизайн “Сентръл Сейнт Мартинс” към Лондонския университет по изкуствата. През 1984 г. випускникът се дипломира с колекцията “Контета”, вдъхновена от Великата френска революция. До ден днешен Джон Галиано не спира да се удивлява на фурора, който предизвиква с тези осем костюма, потопени в чай и изсушени на лунна светлина. Колекцията му е изкупена мигновено и изложена по витрините на най-известния лондонски моден бутик. След това историята придобива приказен сюжет. Съвсем случайно един от жакетите, сътворени от Джон Галиано, привлича погледа на Даяна Рос. И не само погледа! На следващата вечер певицата се появява облечена с жакета на светски прием и преобръща съдбата на все още неизвестния дотогава млад дизайнер. По същото време родителите на Джон заминават за Испания и той превръща квартирата им в ателие. Започва с шиенето на жакети от платове, ръчно изрисувани от самия него, които и до днес са запазена марка в колекциите му. Сезон след сезон, Джон Галиано превзема модните върхове и става всеобщ любимец в модните среди. А ревютата му са истинска атракция за публиката. Вдъхновени са от отделни събития или от цели исторически епохи.

Успехите му не остават незабелязани и през 1995 г. става главен дизайнер на модна къща “Givenchy”. Така Джон Галиано става първият британец, който оглавява френска модна къща. Две години по-късно вече е главен дизайнер на модна къща “Christian Dior”. Междувременно работи и за собствената си марка и е професор в “Сейнт Мартинс”.

Джон Галиано е същински моден хамелеон. Той превръща класиката в атрактивно изкуство на висшата мода. Колекциите му са чакани с огромно нетърпение, тъй като налагат тенденции. Не случайно го определят като имиджмейкър на съвременната жена. Никол Кидман, Деми Мур, Селин Дион, Мадона, Кейт Бланшет, са само част от знаменитостите, които носят тоалетите му. Кейт Бланшет дава едно от най-точните определения за личността и таланта на Джон Галиано: “Джон е дизайнер от най-висока класа. Той е остроумен, пълен с невероятни идеи, порочно непочтителен, умопомрачително талантлив. И обожава жените.”

Не по-малко хвалебствени са думите на Маноло Бланик – големия дизайнер на обувки, с който са работили заедно за модна къща “Dior”: “Джон е просто талантлив. Той е най-важният дизайнер на нашето време. Той е единственият, който ни показва нещо интересно от гледна точка на шева, визията, фантазията, въображението.”

На фигури 14, 15, 16 и 17 са показани модели на Джон Галиано за модна къща Кристиан Диор.

Изработване (мейкинг) на модела от фигура 15 е представено във видео: линк

Модели на Джон Галиано в Метрополитън Мюзеум, Ню Йорк: линк


Фигура 15. Галиано сред свои модели



Фигура 16. Модел на Галиано за модна къща „Кристиан Диор“, висша мода, есен 2010



Фигура 17. Модел на Галиано за модна къща „Кристиан Диор“, висша мода, пролет 2011.
Изработване на модела: линк



Фигура 18. Модел от последната колекция на Галиано за „Диор“, есен 2011



Фигура 19. Модел от последната колекция на Галиано за „Диор“, есен 2011


6. Алекзандър Маккуин

Наричан „детето-чудо“ или „лошото момче на британската мода“, Алекзандър Маккуин се появява на модната сцена през 1992 г. Още в първите си творения има за цел да събере противоположностите, за да създаде драматично напрежение.

Модата на Алекзандър Маккуин е с „мистериозна привлекателност“ според списание Ел. Творецът черпи вдъхновение от нежността и красотата на заобикалящия го свят. Но прилагайки го в своите модели, той създава контраст между тази ефирност и грубата действителност от реалния живот. Алекзандър Маккуин твори на границата между реалността и сюрреализма, дори може би я заличава. Неговите модели са изпълнени с ексцентричност и провокация. Благодарение на контраста между ефирни материи и по-груби материи, елементи и аксесоари, той показва нежността на жената.– фигура 20. Именно тези контрастни комбинации носят на Алекзандър Маккуин няколко пъти наградата „Дизайнер на годината“.

Фигури 21 и 22 представят модели от последната колекция на Алекзандър Маккуин, есен зима 2010 г.

Модели на Алекзандър Маккуин в Метрополитън Мюзеум, Ню Йорк: линк


Фигура 20. Модели на Алекзандър Маккуин



Фигура 21. Модел на Алекзандър Маккуин, есен зима 2010



Фигура 22. Модел на Алекзандър Маккуин, есен зима 2010


Модата на 80те години на 20ти век в дигиталния архив на Института на костюма, Киото, Япония: линк

Модата на 90те години на 20ти век в дигиталния архив на Института на костюма, Киото, Япония: линк


Източници

1. Алекзандър Маккуин – мода от бъдещето. линк

2. Божилова Биляна. Джорджо Армани – повелителят на модата. линк

3. Божилова Биляна. Ексцентрикът Джон Галиано. линк

4. Бол Дебора. Модна къща Версаче. София, Ера, 2010.

5. Гастел Мини. Легендата Версаче. София, Колибри, 2011.

6. Моло Рената. Да бъдеш Армани. София, Колибри, 2013.

7. Жан Пол Готие. линк

8. Йонас Силвия. Модата. Марки. Дизайнери. Стилове. Пловдив, Хермес, 2010.

9. Попов Митко. Лошото момче на британската мода Александър Маккуин - животът на един безумен гений. линк

10. Стойков Любомир. Джани Версаче: „Границите между съблазителността и вулгарността се променят с огромна скорост!“. Fashion Lifestyle Magazine, брой 15, Октомври 2008. линк

11. Black Versace dress of Elizabeth Hurley. линк

12. Dolce & Gabbana. линк

13. Faiers Jonatan. McQueen and Tartan. The Metropolitan Museum. линк

14. Jones Terry and Rushton Susie (Eds.). Fashion Now. Colgne, Germany, Taschen, 2006.

15. Laver James. Costume and Fashion. A Concise History. London, Thames and Hudson world of art, 2010.

16. Mendes Valerie, de la Haye Amy. Fashion since 1900. London, Thames and Hudson world of art, 2010.

17. Palmer Richard. Princess Diana voted queen of style. Express. линк

18. Style. линк

19. The Kyoto Costume Institute. Fashion from the 18th to 20h Century. Cologne, Germany, Taschen, 2004.

20. Vogue. линк

Проект „Развитие на център за електронни форми на дистанционно обучение в Тракийски университет“ BG051PO001-4.3.04-0026