Костюмът на Индия

Костюмът на Индия е различен за различните региони и зависи от етническите, географските, климатичните и културни традиции на хората от даден регион. Исторически, женският и мъжкият костюм произлизат от правоъгълен плат, който се драпирал (многократно обвиван) около тяло и в ежедневието, и в празнични случаи, и по време на изпълнението на ритуали и характерните за Индия танци.

1. Сари

Сари (фигури 1, 2 и 3) е традиционна женска дреха в по-голямата част на Индия. Представлява нешито облекло, което се поличава от правоъгълен плат с дължина от 4 до 9 метра, които се драпират около тялото по различни начини. Има различни традиционни стилове за драпиране на сари в различните региони на Индия, но най-често срещаният начин е при който сари се драпира около талията като единият край преминава над едното рамо и в драпировка над лакътя. Обикновено се драпира над фуста и над къса блуза с деколте.

Фигура 1. Сари

Фигура 2. Сари

Фигура 3. Сари

Драпирането на сари зависи не само от региона, но и от случая, по повод на който се облича и социалното положение на жената.

Материалът от който е изработено сари също зависи от случая в който се носи – леки памучни тъкани за ежедневието и тежки бродирани копринени тъкани в комбинация на наситени цветове със златисто и сребристо за официалните поводи.

Следните видео ресурси представят красотата на индийското сари и начините за драпиране на сари:

Драпиране на сари в класически и гуджъратски стил:
http://youtu.be/pPRGOt_ta2k

Драпиране на сари в стил ниви:
http://youtu.be/amWoKkJVeyQ

Драпиране на ленга сари:
http://youtu.be/AmI7-_76pa0

Драпиране на сари стил пеперуда:
http://youtu.be/6c1ROz9BTsw

Драпиране на сари в стил Махаращра:
http://youtu.be/VStFDWZUJc4

Драпиране на сари в стил цейлонска танцьорка:
http://youtu.be/ohYKTw5xs3I

Драпиране на андра сари:
http://youtu.be/P6PgiO6B8L4

Сари от различни индийски щати:
http://youtu.be/8lnhG2FkLlo

2. Гагра Чоли

Гагра чоли или лехенда чоли е традиционния костюм на жените в северозападните индийски щати Раджастан и Гуджърат. Жените от Пинджаб също използват този костюм в някои от техните фолклорни танци. Костюмът гагра чоли е комбинация от лехенда – дълга разкроена пола, обикновено бродирана и с подчертана декоративна ивица при подгъва; чоли – вталена блуза с деколте и къси ръкави; одани – късо сари, което се драпира върху блузата и полата.

Фигура 4. Гагра Чоли

Фигура 5. Гагра Чоли

Фигура 6. Гагра Чоли

3. Шалвар Камиз

Шалвар камиз (фигури 7 и 8) е традиционния костюм, носен от жените в северозападната част на Индия – Пенджаб, Харяна и Химачал Прадеш. Подобен е костюма и в Синд и Кашмир.Шалварите са свободни широки панталони, тесни при глезените. Върху тях се носи камиз – свободна туника с дължина под ханша, понякога достигаща до малко под коленете. Обикновено върху шалвар камиз, жените носят дупата или одани шал или воал с които покриват главите и раменете, и пада свободно върху гърдите. Материалите, които се използват за дупата или одани зависят от шалвар камиз и са от памук, жоржет, коприна, шифон.

Фигура 7. Шалвар Камиз

Фигура 8. Шалвар Камиз

4. Чуридар Камиз

Чуридар камиз (фигура 9) е костюм, носен от жените в южна Индия и е разновидност на шалвар камиз. Разликата е в панталоните. В сравнение с панталоните тип шалвар, панталоните тип чуридар са тесни по цялата дължина.

Фигура 9. Чуридар Камиз

5. Чуридар Курта

Чуридал курта (фигури 10, 11, 12) съчетава тесните панталони чуридар с курта - дълга вталена и разкроена под талията горна част. Курта е с дължина от прасците до глезените, понякога достига и до ходилата.

Фигура 10. Чуридар Курта

Фигура 11. Чуридар Курта

Фигура 12. Чуридар Курта

6. Мъжко облекло

Мъжете носят по-тесни или по-широки панталони, в зависимост в района в който живеят, по подобие на по-широките или по-тесни панталони при жените. Носят риза, която често е с дължина до коленете. В по-модерните времена се носят сака с дължина до коленете, едноредно закопчаване и яка столче.

И в наши дни много мъже носят традиционното мъжко облекло саронг, представляващо правоъгълно парче плат, което драпират завързвайки го около кръста. Дължината на получената дреха достига до глезените.

7. Бижута

Интерес представляват традиционните индийски бижута. Индия е богата на злато, сребро и скъпоценни камъни. Това богатство е намерило израз в индийските бижута, носени по различни поводи и отразяващи социалния статус и семейно положение и в миналото и в наши дни.

На фигура 13 е представена съвременна индийска сватбена бижутерия в традиционен стил.


Фигура 13. Индийска сватбена бижутерия

8. Съвременно облекло с елементи от индийския национален костюм

Пример за претворяване на елементи от костюма на Индия и индийските бижута в съвременната мода е предварителната есенна колекция за 2012 г. на Карл Лагерфелд за Шанел. Интересен е подходът на дизайнера при създаването на част от моделите, изразяващ се в заемки от мъжкия индийски костюм в съвременното дамско облекло. Два от моделите от колекцията са представени на фигури 14 и 15. Цялата колекция може да бъде разгледана на:

http://www.style.com/fashionshows/review/2012PF-CHANEL

Източници

1. Clothing in India. http://en.wikipedia.org/wiki/Clothing_in_India

2. O’Hara Callan Georgina. The Thames & Hudson Dictionary of Fashion and Fashion Designers. London, Thames and Hudson world of art, 2008.

3. Style. www.style.com

4. 11 Latest Jewellery Designs for Weddings we totally Love! http://www.sayshaadi.com/blog/2013/05/27/11-latest-jewellery-designs-we-totally-love/


Фигура 14. Модел на Карл Лагерфелд за Шанел, предварителна есенна колекция, 2012 г.


Фигура 15. Модел на Карл Лагерфелд за Шанел, предварителна есенна колекция, 2012 г.