КОСТЮМЪТ ПРЕЗ РЕНЕСАНСА И СТИЛ БАРОК

1. Костюма от периода на ренесанса

Начина на обличане от XVI и XVII век, който изразява съвършеното равновесие между отделните части на тялото. Използват се скъпи красиви платове (брокат, кадифе, коприна). Този начин на обличане е естествен, максимално освободен от всичко, което го е предшествало.

Дамското облекло очертава естествените форми на тялото чрез едва забележимо подчертаване на талията; полата е богата и широка, а плътно прилепналият корсет има правоъгълно деколте. За първи път дрехата се разделя на отделно скроен корсет и дълга пола. Талията обикновено представена в триъгълна форма. Обикновено се носят две рокли една върху друга, като горната се разтваря отпред и показва долната рокля. Важни допълнения са носната кърпа и ветрилото. Популярни са златни верижки и тежки колиета.


Фигура 1. Ренесансов костюм от първата половина на 16 век

Фигура 1 представя женски ренесансов костюм от първата половина на 16 век. Горната част е вталена, плътно прилегнала по торса и с дълбоко и широко правоъгълно деколте. Долната част е дълга, конусовидна. Върху подплатата се носят две рокли, обикновено в контрастни цветове. Долната е с бухнали ръкави с цепки, през които се показва подплатата. Горната рокля е с отворена отпред пола, под която се показва полата на долната рокля, и ръкави във формата на фуния, постепенно разширяващи се като са тесни при раменете и широки при подгъва.

Във втората половина на 16 век женския костюм се изменя. Фигури 2, 3 и 4. Корсажът става по-тесен и удължен (създава впечатление за още по-тънка талия и по-къси крака). Ръкавите постепенно стават по-тесни с буфан или извити твърди елементи в горната им част. Формата на яките е различна – понякога се поставя дантелена яка върху тел или „френска“ кръгла яка. Отначало полата е свободна, с меки гънки и възглавнички отстрани на ханша (под полата), а по-късно придобива кръгла форма.


Фигура 2. Ренесансов костюм от втората половина на 16 век

Мъжкото облекло се състои от късо, достигащо до коляното (или по-късо) палто, обточено с кожа, и с изрязани ръкави, разкриващо екстравагантни тесни панталони. Друго популярно облекло от късния Ренесанс е палто с пришити ръкави и широка яка, която достига до долния край. Това палто остава като официално облекло за тържествени случаи в университетите.


Фигура 3. Кралица Елизабет Първа. Втората половина на 16 век


Фигура 4. Кралица Елизабет Първа. Втората половина на 16 век

2. Костюм в стил Барок

Стилът в облеклото от Бароковия период (средата на 17-ти до началото на 18-ти век) се отличава се с по-широки дрехи, претрупана украса и с използването на изпъкващи цветове, копринен брокат и дантела, но към края на периода цветовете и декорациите стават по-изискани и по-семпли.

Дамското облекло е по-стилизирано. Предните части на дългите поли са разрязани, показвайки фустите. На ханша дрехата е обикновено набрана и повдигната с помощта на железни обръчи. Корсетите, първоначално твърди, са стегнати. Прическите са на пластове, с частична перука и се изработват с помощта на телена конструкция.

Може да се каже, че бароковия стил, въпреки претрупаността и тежката украса, е по-свободен от предхождащите го стилове в костюма. Формите са по-меки и в по-голяма степен съобразени с формата на човешкото тяло. Въпреки, че продължават да се носят твърдите кръгли яки, то все по-често започват да се носят меки дантелени яки без допълнителна „арматура“. Отпадат допълнителните подплатявания на ръкавите при раменете. Талията постепенно започва да се качва нагоре до естественото си местоположение, а деколтето се повдига и разширява и става като, че ли оформено с дъга от окръжност или почти права хоризонтална линия.


Фигура 5. Бароков костюм от първата половина на 17 век


Фигура 6. Бароков костюм от първата половина на 17 век


Фигура 7. Бароков костюм от първата половина на 17 век


Фигура 8. Бароков костюм от първата половина на 17 век


Фигура 9. Бароков костюм от първата половина на 17 век


Фигура 10. Бароков костюм от втората половина на 17 век


Фигура 11. Бароков костюм от втората половина на 17 век


Фигура 12. Бароков костюм от втората половина на 17 век


Фигура 13. Бароков костюм от втората половина на 17 век


Фигура 14. Мантуа. Втората половина на 17 век

На фигури от 5 до 9 са представени дамски барокови костюми от първата половина на 17 век. Фигури 10-13 представят дамски барокови костюми от втората половина на 17 век. През втората половина на 17 век в дамския гардероб се появява връхната дреха мантуа – фигура 14. Мантуа, първоосновата на днешното женско връхно облекло, е дреха къса отпред, със затворено деколте, и с дълъг до земята шлейф в задната част.

Мъжкото облекло се състои от широк жакет, който в края на 17-ти век е украсен с бродерии и панделки. Ръкавите са подгънати, разкривайки украсена риза. Отворената предница на жакета разкрива жилетка, която е дълга до коленете. Ризата има дълги дантелени маншети и яка с ланец. Панталоните са до коленете и се носят в съчетание с копринени ¾ чорапи, най-чести бели. (Перуката е неразделна част от това облекло.) Този начин на обличане създава основата на съвременния мъжки костюм, състоящ се от сако, жилетка и панталони.

Костюмът през 16ти и 17ти век:
http://youtu.be/pacvVYTg_Ck


Източници

1. Бароков костюм.
http://bg.texsite.info

2. Минчева Надка. Облеклото във Франция през XII – XVII век.
http://193.192.57.240/po/courses/problemni/2009/hoot-Nadka%20Mincheva/xoot_eu/razd7.htm

3. Минчева Надка. Облеклото през Ренесанса в Италия и Испания.
http://193.192.57.240/po/courses/problemni/2009/hoot-Nadka%20Mincheva/xoot_eu/razd6.htm

4. Ренесансов костюм.
http://bg.texsite.info

5. Baroque. History of Fashion.
http://fashionhistory.zeesonlinespace.net/baroque.html