ПРЕДГОВОР
Швейцарският критик на цивилизацията Дени дьо Ружмон, през 1980 г., описва кризата на централистичната държава, считайки, че държавите са твърде малки, за да играят ефективна роля в световен мащаб или за да осигурят своята отбрана. В същото време, с изключение на малък брой страни, държавите са твърде големи, за да могат наистина да изпълнят своите региони с живот и да решат проблемите на безработицата, екологията и образованието. Това схващане съответства на утвърдилата се европейска концепция в подкрепа на “Европа на регионите”, която навлезе в политическата практика.
Само силните регионални и местни единици са гаранция за дееспособна национална и европейска икономика. Очаква се те да действат като заинтересовани страни и ангажирани участници в общоевропейските процеси, с претенция за свое отношение по основните проблеми и въпроси.
За студентите по специалност „Регионална икономика” от Стопански факултет на Тракийски университет, учебникът дава солидни знания, с които придобиват самочувствие на специалисти-регионалисти, защото чрез него се разширява полезрението на фундаменталната икономическа наука, формира се по-цялостно разбиране за същността, значението и функциониране на регионалното стопанство и на икономическите субекти. Учебникът поставя основите и на урбанизационната икономика, чието познаване има все по-голямо значение за успешното градско планиране.
Съдържанието на учебника стартира с въведение, което дава отправна точка на структурирането на материала в 2 части - локализационна теория и теория за регионалния икономически растеж, представени в 12 тематични единици.
Учебникът акцентира върху активната самостоятелна работа на студентите - всяка тема завършва с раздели за самоподготовка и за проверка на знанията. Въпросите за самоподготовка насочват студента към задълбочено и пълно овладяване на знанията, преподавани чрез съответната тема. За проверка на знанията са предвидени тестове. В учебника са използвани разнообразни изразни средства – графики, таблици, формули, представени мултимедийно.
Познанията, които дава учебника по Регионална икономика формират у студентите-регионалисти не само основни понятия и знания, но също компетенции и умения за посрещане и справяне с актуални предизвикателства на социално-икономическото развитие:
- Голямото вариране в жизнения стандарт и производителността в рамките на регионалното (местно) стопанство
- Търсенето на земя за нови локализации на икономически и битови обекти, транспортни връзки, привличане на инвестиции, постигане на устойчиво развитие
- Очертаване на възможните структури на търсенето, веригите за предлагане, потенциален достъп до субсидии,
- Интереса на компаниите към регионалните икономически прогнози за икономически растеж
Контролиране използването на ресурсите, както и процеса на социалната кохезия са ключови въпроси, които се поставят в учебника и които трябва да намерят своето решение в държавната, регионалната и местната политика.
Изказвам специална благодарност на рецензента на учебника проф. д.ик.н Васил Тодоров за прецизната рецензия и полезните препоръки.
[1] Walter Isard, Location and Space-Economy (Cambridge, Mass.: The MIT Press, 1956)