РАБОТНА СРЕДА И ПОТРЕБИТЕЛСКИ ИНТЕРФЕЙС НА POWER POINT 2010

1. Основни елементи в интерфейса на Power Point 2010
При стартиране на Power Point 2010 по подразбиране се отваря нова презентация, с празен първи слайд в централната част на работния екран с макет на титулен слайд (Title Slide). Интерфейсът на Power Point 2010 , както и на останалите приложения на MS OFFICE 2010 се състои от следните основни елементи:
- Лента с инструменти за бърз достъп (Quick Access Tool Bar)– съдържа команди, които се виждат винаги, независимо от раздела, който е активен в момента. В тази лента потребителят може да добавя нови команди, с които работи често.
- Изглед Backstage - раздел File – предлага достъп до команди за работа с файловете - отваряне, съхраняване, печат, управление и др.
- Лента с команди, инструменти и бутони (Ribbon) с Раздели: Home, Insert, Design, Transitions, Animation, Slide Show, Review, View.
- Групи в разделите – в групите са обединени по общ признак различни команди, като някои от тях съдържат инструментални менюта, падащи списъци и др.
- Диалогови прозорци – съдържат допълнителни възможности на командите от дадена група.
- Допълнителни раздели на лентата – показват се, когато има маркиран някакъв обект – графично изображение, таблица и др.
2. Раздели
2.1. Раздел Home
Разделът съдържа следните групи:
Clipboard – съдържа команди, с които се реализират функциите на клип борд паметта (Copy, Cut, Paste, Format Painter); в долния десен ъгъл на секцията се отваря допълнителен панел за работа с клип борд паметта.
Slides – съдържа команди за задаване и промяна на макета на слайда. В макетите има обектни рамки (контейнери, в които се създават или вмъкват основните елементи на слайдовете – заглавия, подзаглавия, текст, графично изображение, организационна диаграма, диаграма, аудио, видео, таблица.
Font – съдържа команди за форматиране на символи; с кликване в долния десен ъгъл на групата се отваря диалогов прозорец с допълнителни функции за форматиране на символи.
Paragraph – съдържа команди за форматиране на параграфи; с кликване в долния десен ъгъл на групата се отваря диалогов прозорец с допълнителни функции за форматиране на параграфи.
Drawing – съдържа команди за създаване на графични елементи (Shapes), команди за тяхното графично оформяне (Quick Styles), както и команди за подреждане (Arrange), запълване с цвят (Shape Fill), избор на цвят на контура на изображението (Shape Outline) и др. При маркиран графичен обект се повяват допълнителни раздели (Drawing Tools / Format и Picture Tools / Format), които предлагат възможности за обработка на графичните изображения за групиране (Group), завъртане (Rotate), подравняване (Align) и др.
Editing – съдържа команди за търсене и замяна на текст (Find и Replace), кактo и инструменти за селектиране на обекти (Select)
2.2. Раздел Insert
Разделът съдържа следните групи:
Tables – предлагат се средства за вмъкване на таблица с определен брой редове и колони чрез маркиране и чрез избор в диалогов прозорец, бутон за начертаване на таблица, както и команда за създаване на екселска таблица.
Images – съдържа команди за вмъкване на графични файлове с различни формати; вмъкване на графични изображения от колекцията Clip Art; вмъкване на графично изображение, което съдържа „снимка на екрана“, т.нар. „Screenshot”; вмъкване на фотоалбум с графични изображения.
Illustrations – съдържа инструментално меню с готови фигури, подредени по категории; средства за вмъкване на графики Smart Art, които визуално представят различни процеси, връзки между обекти, йерархични структури, организационни диаграми; средства за вмъкване на графики, които визуално представят и сравняват представени таблично данни.
Links – съдържа средства за вмъкване на връзки към уеб страница или съществуващ файл, към имейл адрес, към изпълним файл на програма, към определен слайд в същата презентация; средства за изпълнение на дадено действие, когато с мишката се кликне или премине върху определен обект в слайда.
Text – съдържа команди за вмъкване на текстово поле в слайда, за горно и долно постоянно заглавие (колонтитул), за декоративно оформен текст (Word Art), за дата, час и номер на слайда, както и за вмъкване на вграден обект, създаден от друга програма.
Symbols – съдържа средства за вмъкване на богат набор от уравнения, теореми, формули и др., както и средства за съставяне на различни изрази, равенства и др. чрез използване на библиотека от математически символи и означения.
Media – съдържа средства за вмъкване на видео и аудио от файлове и уебстраници с определи формати.
2.3. Раздел Design
Разделът съдържа следните групи:
Page Setup – съдържа средства за оразмеряване и ориентация на слайдовете.
Themes – съдържа богат набор от теми, които предлагат дизайнерски решения за цялостно оформление на слайдовете, с възможности за промяна на цветовете, шрифтовете и ефектите в избраната тема.
Background – съдържа средства за промяна на фона на слайда като цвят, стил, наситеност, ефекти при разположение на цветовете, избор на графично изображение за фон и др.
2.4. Раздел Transitions
Разделът съдържа следните групи:
Preview – съдържа команда за визуализация на избрания преход в нормален изглед.
Transition to This Slide – съдържа набор от преходи, разделени в три категории, както и команда за опции на избрания преход.
Timing – съдържа команди за настройки на избрания преход, свързани с времето на експониране на слайда, след което настъпва прехода, начина на изпълнение на прехода – с кликване с мишката или автоматично след зададено време, както и възможност за избор на звуков ефект на прехода.
2.5. Раздел Animations
Разделът съдържа следните групи:
Preview – съдържа команда за визуализация на избрания преход в нормален изглед.
Animation – съдържа набор от ефекти за маркиран обект, които са подредени в четири категории: въвеждащи ефекти, ефекти – акценти, завършващи ефекти и ефекти за движение по определена траектория, както и команда за опции на избрания ефект, според вида на маркирания обект.
Advanced Animation – съдържа команди и средства за добавяне на ефект върху маркирания обект, където ефектите са подредени в същите категории, както в групата Animation; бутон за визуализиране на допълнителен панел, който улеснява настройките на ефектите; команда за създаване на превключватели, чрез които се реализира специално начално условие за стартиране на ефекта; бутон за пренасяне на даден ефект върху друг обект в слайда.
Timing – съдържа команди за настройки на даден ефект по отношение на появяването на ефекта, неговата продължителност, както и средства за промяна на реда на ефектите, когато те са повече от един. Ако е визуализиран допълнителния панел от групата Advanced Animation, избраните ефекти се визуализират в този панел и всеки ефект има падащо меню с команди, улесняващи всички негови настройки.
2.6. Раздел Slide Show
Разделът съдържа следните групи:
Start Slide Show – съдържа команди, които уточняват начина на стартиране на изгледа Slide Show: старт от първия слайд, старт от текущия слайд, излъчване за отдалечена аудитория чрез уеб браузър (необходим е Windows Live ID), както и старт на слайдшоу по избор, т.е. показва се само част от презентацията, която например е подходяща за определена аудитория.
Set Up – съдържа команда за настройки на изглед Slide Show, които настройки се избират в диалогов прозорец, команда за скриване на определи слайдове, които няма да са видими в изглед Slide Show, команда за провеждане на репетиция на слайдшоуто, което е подходящо при автоматична смяна на слайдовете с цел уточняване на необходимото време за експониране на даден слайд, както и команда за записване на слайдшоуто с дикторски текст и лазерна показалка.
Monitors – в тази група може да се променя разделителната способност, което се отразява на бързодействието и на качеството на изображението, както и се предлагат възможности за показване на изглед Slide Show на цял екран (с проектор) и отделен изглед за докладчика (на монитор).
2.7. Раздел Review
Разделът съдържа следните групи:
Proofing – съдържа команди за проверка на правописа, за провеждане на изследване, (когато са добавени съответни изследователски услуги), както и за търсене на синоними (при наличие на инсталиран синонимен речник на съответния език).
Language – съдържа команда за бърз превод на думи и изрази, както и за избор на език за проверка на правописа.
Comments – в тази група се съдържат команди за работа с коментари – създаване, редактиране и изтриване на коментар, търсене и преминаване от един в друг коментар.
Compare – командите, които се намират в тази група дават възможност да се сравняват два варианта на една и съща презентация, в които са правени корекции – за приемане или отхвърляне на корекциите, за преход от една корекция към друга, за обединяване на файловете, за край на проверката.
2.8. Раздел View
Разделът съдържа следните групи:
Presentations Views – съдържа команди за превключване между четири изгледа, които са подходящи за различни дейности в презентацията – нормален изглед, изглед с подреждане на слайдовете, изглед със страницата за бележки на докладчика и изглед за четене.
Master Views – съдържа команди за превключване между изгледи на образец на слайд, образец на изложение и образец за бележки. Всеки един от изброените три изгледа се показва със собствен раздел на лентата със съответни групи, съдържащи команди и бутони за различни дейности, свързани с избрания образец.
Show – съдържа команди за визуализиране на помощна мрежа и водачи в слайдовете, които улесняват позиционирането на обектите. Предлага се и диалогов прозорец с допълнителни функции, свързани с мрежата и водачите.
Zoom – съдържа команда, която чрез диалогов прозорец мащабира изображението с някакъв процент, както и команда за избор на оптимален мащаб за побиране на слайда в прозореца.
Color/Grayscale – съдържа команди за визуализиране на слайдовете в черно-бяло изображение, изображения с нива на сивото и цветно изображение. Изображение в черно-бяло с нива на сивия цвят се използват, когато се налага разпечатване на черно-бял принтер с цел по-качествено хартиено копие на слайдовете.
Window – групата съдържа команди, които подреждат няколко едновременно отворени прозорци или превключват от един на друг прозорец.
Macros – команда за работа с макроси: преглед на наличните в презентацията макроси, тяхното изпълнение, редактиране, изтриване, както и създаване на нови макроси.

Въпроси и задачи
1. Кои са основните елементи на интерфейса на Power Point 2010?
2. Кои раздели присъстват и в трите приложения: Word, Excel и Power Point?
3. Къде се намират командите за основните файлови операции: отваряне и съхранение на файлове, печат и др.?
4. Вярно ли е че в лентата за бърз достъп (Quick Access Tool Bar) са включени точно определени команди и бутони?
5. Какви режими на визуализация на слайдовете съществуват, откъде се превключват и кой е основният режим за създаване на слайдове?
6. Разгледайте разделите по подразбиране и открийте разделите, в които се работи с текстови и с нетекстови елементи в слайдовете.
Отговори:
1 въпрос: Основните елементи на интерфейса на Power Point 2010 са: лентата с инструменти (Ribbon), раздели, групи, допълнителни раздели, бутони и команди, диалогови прозорци, Backstage.
2 въпрос: Home, Insert, Review, View
3 въпрос: Backstage
4 въпрос: Не, лентата за бърз достъп може да се променя според потребностите на потребителя.
5 въпрос: Режимите на визуализация са: Normal, Slide Sorter, Notes Page, Reading View, Slide Show. Слайдовете се създават в режим Normal.
6 въпрос: Home е разделът за обработка на текстови обекти, а раздел Insert – за създаване и обработка на нетекстови елементи.

Списък на използваните понятия и термини
Група
Диалогов прозорец
Допълнителен раздел
Лента
Потребителски интерфейс
Раздел
Animations
Design
Home
Insert
Quick Access Tool Bar
Review
Slide Show
Transitions
View


Проект „Развитие на център за електронни форми на дистанционно обучение в Тракийски университет“ BG051PO001-4.3.04-0026