НАСТРОЙКИ НА РАБОТНАТА СРЕДА НА POWER POINT 2010

1. Какво и как да се вижда на екрана?
Командите и бутоните от раздел View на лентата определят до голяма степен какво и как ще се вижда на екрана – изгледи, образци на слайдове, линийка, мрежа, водачи, цвят, мащаб и др. По подразбиране лентата съдържа разделите, групите и бутоните, които се разглеждат в Тема 01, но лентата и нейните съставни части могат да се персонализират. Това се отнася и до лентата за бърз достъп. В изглед Backstage се намира командата Options, с която се отваря диалогов прозорец за настройки на работната среда, групирани в категории.
1.1. Персонализиране на лентата
В Power Point 2010 има богат набор от команди, които са достъпни, но не са в лентата по подразбиране. Потребителят може да избира кои команди да постави в отделните групи на лентата, както може и да създаде собствени групи и раздели. Тези дейности се реализират с командата Options / Customize the Ribbon от изглед Backstage или с командата Customize the Ribbon… от контекстното меню на всяка група. И в двата случая се отваря един и същи диалогов прозорец, който има ляв панел с всички команди, групирани в различни списъци и десен панел с разделите и прилежащите им групи.
1.2. Контекстно меню на лентата
С кликване с десен бутон върху произволно място на лентата се отваря контекстно меню, което съдържа следните команди:
- Add to Quick Access Toolbar – тази команда позволява избран бутон от лентата да бъде добавен в лентата за бърз достъп;
- Customize Quick Access Toolbar… - тази команда отваря същия диалогов прозорец за персонализиране на лентата за бърз достъп, който се отваря и от Back Stage чрез File / Options / Customize Quick Access Toolbar…;
- Show Quick Access Toolbar Bellow the Ribbon – показва бутоните за бърз достъп под лентата;
- Customize the Ribbon… - тази команда отваря същия диалогов прозорец за персонализиране на лентата, който се отваря и от Back Stage чрез File / Options / Customize the Ribbon
- Minimize the Ribbon
2. Опции за настройки на Power Point 2010
С командата Options, която се намира в раздел File, се отваря диалогов прозорец, в който се намират програмните настройки за извършване на различни дейности в средата на Power Point. Диалоговият прозорец е разделен на две части, като в дясната част се намират следните групи от програмни настройки:
General – Тези настройки дават възможност за показване на минилента за форматиране на селектиран текст, за разрешаване на визуализация на действието на дадена функция върху селектиран обект, за разрешаване на описания на функциите в екранни пояснения на елементите от интерфейса на програмата и др .
Proofing – В тази група потребителят може да изрази своите предпочитания по отношение на: автокоригиране и автоформатиране от страна на програмата в процеса на въвеждане на текста; настройки в коригирането (Spelling) на правописа при работа с всички програми на Microsoft Office, например да не се отбелязва като грешка дума написана само с главни букви и дума, съдържаща цифри, да не се маркират като грешни URL-адреси и пътища до файлове, да се маркират повторени думи и др.; настройки в процеса на коригиране (Spelling) на правописа на при работа с Power Point – да се проверява правописа при въвеждане, да се използва контекстен правопис, да не се показват правописните грешки и др .
Save – Създадените с Power Point презентации се съхраняват като файлове и настройките от тази група позволяват да се задава формата на записване, автоматично съхраняване след определено време, запазване на версия след затваряне на файла без записване, местоположение на запазена версия и др., както и настройки за offline запазване на файлове при сървър и при споделяне на презентации .
Language – Тук може да се избере езикът, на който се проверява правописа по подразбиране, както и да се избере езикът по подразбиране на помощната информация и на интерфейса на Power Point; предлага се избор на езици за езиково редактиране, включващо правопис, граматика, речници, сортиране (за да се добави език, той трябва да е инсталиран); предлага се информация за инсталираните езици за екранните пояснения и за помощната информация .
Advanced Options – тази група настройки имат отношение към различни дейности, например при редактиране, при визуализиране на елементи на екрана, при принтиране и др. Разширените настройки са подредени в следните категории:
- При редактиране;
- При операциите с клипборда;
- При обработка на графични изображения;
- При показване на елементи към интерфейса на Power Point;
- При режим Slide Show;
- При отпечатване на слайдовете .
Customize Ribbon – При стартиране на програмата лентата (Ribbon) се визуализира във вид по подразбиране, който може да се променя с тази група настройки. В лявата част на прозореца се намира списък с категории и включените в тях команди, които биха могли да се поставят в лентата, според предпочитанията на потребителя. В дясната част на прозореца се намират разделите в лентата, в които трябва да се поставят допълнителни команди, или от които да се премахват нежелани команди. Тези дейности се осъществяват чрез бутони за добавяне или премахване на команди, както и бутони за създаване на нова група към даден раздел, за възстановяване на фабрични настройки и др .
Quick Access Toolbar – Аналогично на възможностите за персонализиране на лентата (Ribbon), тази група настройки са организирани в диалогов прозорец, в лявата част на който се намира списък с категории и включените в тях команди биха могли да се поставят в лентата за бърз достъп, според предпочитанията на потребителя. Обикновено в тази лента се намират най-често използваните команди за работа с файлове, за отмяна на действия и др. В дясната част на прозореца се показват наличните в момента команди в Quick Access Toolbar .
Add-Ins – Чрез тази група от настройки може да се разреши добавяне на команди по избор и нови функции към програмите от Office. Тъй като добавките могат да бъдат използвани от хакери за нанасяне на вреда на компютъра, желателно е да се използват настройките за защита на добавки, за да се промени тяхното поведение (в категорията Trust Center).
При кликване върху името на съответната добавка се визуализира нейния издател, съвместимост, местоположението й на компютъра и описание на функциите й. Групи добавки:
Активни добавки за приложения - регистрирани и изпълнявани в момента добавки в програма от Office.
Неактивни добавки за приложения - налични в компютъра, но не са заредени в момента. Например, XML схемите са активни, когато документът, който препраща към тях, е отворен. Друг пример е COM добавката. Ако дадена COM добавка е избрана, тя е активна. Ако отметката за COM добавка е изчистена, добавката е неактивна.
Добавки, свързани с документи - файлове за шаблони, посочени като препратки от отворени документи.
Забранени добавки за приложения - забранени автоматично добавки, тъй като те водят до срив в програмите от Officе .
Trust Center – В центъра за сигурност на Microsoft, освен декларациите за поверителност, се предлага богат набор от настройки на центъра по отношение на издатели, документи, добавки, макроси, защитен изглед и др .
Power Point 2010 предоставя клавишни комбинации за лентата, наречени клавишни подсказвания, които позволяват да се изпълняват различни задачи без да се използва мишката. Клавишните подсказвания се появяват на лентата след като се натисне клавиш Alt. При името на всеки раздел се показва буква (свързана с името на раздела), чрез съответния клавиш на която се активира раздела. След активиране на раздела, под всеки бутон (или група) се показва буква за активиране. Натискането на клавиш Esc връща едно ниво назад в тази последователност .
В Power Point 2010 са налични клавишните комбинации от по-ранните версии, като:
Ctrl+X, Ctrl+C, Ctrl+V - за работа с Clipboard;
Shift+F10 – за показване на контекстното меню в режим Slide Show;
Ctrl+A – за маркиране на целия текст в режим Normal / Outline или в активния слайд и др.

Въпроси и задачи
1. Разгледайте раздел View и открийте: бутоните за превключване на изгледите в слайдовете; бутоните за показване на линийката и водачите; бутоните за превключване на цветно и черно-бяло показване на слайдовете.
2. Поставете в лентата за бърз достъп (Quick Access Tool Bar) бутоните за отваряне и разпечатване на файлове.
3. Какви групи настройки съществуват за персонализиране на лентата (Ribbon)?
4. Открийте в коя група настройки може да се разреши или забрани динамичната визуализация на промяната на селектиран обект при избор от списъчно поле на дадена команда или бутон.
5. Как може да се покаже минилента за форматиране, когато се маркира текст?
6. Превключете режимите Normal и Slide Sorter чрез клавишни комбинации.
Отговори
1 въпрос: виж Тема 01, раздел View.
2 въпрос: Виж по горе Опции за настройки на Power Point 2010 / Quick Access Toolbar.
3 въпрос: настройките се намират в раздел File / Options – General, Proofing, Save, Lahguage, Advanced, Customize Ribbon, Quick Access Toolbar, Add-Ins, Trust Center.
4 въпрос: група General, необходимо е да се активира опцията Enable Live Preview.
5 въпрос: група General, необходимо е да се активира опцията Snow Mini Toolbar on selection.
6 въпрос: Alt+W+L включва режим Normal; Alt+W+I включва режим Slide Sorter.

Списък на използваните понятия и термини
Опции за настройки на Power Point 2010
Персонализиране на лентата
Options / General
Options / Proofing
Options / Save
Options / Language
Options / Advanced Options
Options / Customize Ribbon
Options / Quick Access Toolbar
Options / Add-Ins
Options / Trust Center


Проект „Развитие на център за електронни форми на дистанционно обучение в Тракийски университет“ BG051PO001-4.3.04-0026