Предговор



Съвременният образователен процес се характеризира с твърде голяма динамика в отговор на протичащите процеси на глобализация и интеграция, на реформи във всички области на живота, на развитие на техническите средства и дидактическите технологии. Това засилва ролята на приложните педагогически изследвания за установяване влиянието на тези фактори, за разкриване ефективността на дидактическите и техническите нововъведения в условията на съвременното субектно-ориентирано обучение. Студентът, докторантът, учителят трябва да са подготвени за предизвикателствата на бързо променящото се съвременно образование. Те следва да умеят самостоятелно да диагностицират, да проучват, да изследват, да оценяват използваните от тях методи, форми и средства, да оценяват установените резултати за да отговорят адекватно на протичащите промени в образованието, икономиката и социалните отношения.

Мултимедийният учебник представя основните изисквания, характерни особености и процедури при провеждане на теоретични и емпирични педагогически изследвания.

В учебника се разглеждат основни проблеми, свързани с проектирането, провеждането и оценката на педагогическите изследвания. Авторите разкриват особеностите на приложение на различни методи в научно-педагогическите разработки и усъвършенстване на учебно-методическата работа в училище.

Учебникът е предназначен за подготовка на студенти по дисциплината “Методология и методи на педагогическите  изследвания” при провеждане на емпирични педагогически изследвания и оформяне на научни трудове – доклади, статии,  дипломни работи. С успех може да се използва от докторанти, специализанти, преподаватели и учители, при решаване на приложни проблеми в областта на педагогическата практика.

Във въведението на учебника се разкриват основните понятия, същността на педагогическите изследвания и се извежда обобщена структура на основните етапи и връзките между тях при реализацията на едно емпирично изследване

Първата тема е посветена на въпроса за проектирането на емпирично педагогическо изследване. Основно място е отделено на характеристиката на основните елементи и изграждането на концепция на конкретно педагогическо изследване. В тази част са предложени примерни теми и концепции на емпирични педагогически изследвания за различни предметни области, както за диагностични изследвания така и за провеждане на формиращи експериментални  изследвания. 

Във втората тема се представят методите за педагогически емпирични изследвания, тяхната типология, характерни особености и възможности, описание на процедурите на използването им в практиката. 

Третата тема включва въпроси, свързани с представяне, обработка и анализ на резултати от емпирични изследвания. Представят се възможностите на по-важните за педагогическите изследвания основни методи на доказателствената статистика.

В четвърта тема са представени изискванията за оформяне на дипломната работа върху проведено емпирично педагогическо изследване и примерни структури за различни по характер изследвания.

Учебникът, освен текстовата част, включва и допълнителни материали: 

  • Конструирани са множество схеми и примери, които позволят по-лесно и по-достъпно ориентиране в процедурните страни на осъществяването на емпиричните педагогически изследвания.
  • Разработени са примерни задачи към всяка тема, свързани с:
    • -разработката на концепция на педагогическо изследване;
    • -оптимално използване на диагностичните методи; ;
    • -представяне и обработка на установените резултати от проведени диагностични и формиращи експериментални изследвания.
  • Предложени са примерни тестове към всяка тема за самооценка при подготовката за изпита по учебната дисциплина.
  • Разработени са два варианта на заключителни изпитни тестове.
  • Представени са кратки резюмета на всяка тема.
  • Изведени са ключовите понятия към всяка тема и са обобщени в общ терминологичен речник в края на учебника.
  • Представен е въпросник за подготовка по учебната дисциплина.

Авторите искрено се надяват, че учебника ще бъде интересен и полезен за научната ориентация и реализация на студенти, докторанти и учители в тяхната преподавателска и приложна изследователска дейност.

От авторите