Основни понятия

Идеална течност – течност, която е несвиваема и невизкозна.

Поток на флуида – обемът течност, преминал през дадено сечение за единица време.

Деформация – промяната на формата и размерите на твърдите тела под действието на външни сили.

Еластична деформация - такава деформация, която изчезва след прекратяване на действието на силите, причиняващи деформацията, и тялото възстановява първоначалната си форма и размери.

Пластична деформация - такава деформация, която се запазва и след прекратяване на действието на външните сили.

Видове деформации – деформация на опъване или натиск, деформация на огъване, на усукване, на хлъзгане, на всестранна обемна деформация и т.н. в зависимост от посоката на действие на деформиращата сила.

Относителна деформация при едностранно опъване - деформацията, която се пада на единица дължина от деформираното тяло. Безразмерна величина.

Закон на Хук – за малки еластични деформации относителната деформация е правопропорционална на механичното напрежение.

Модул на Юнг - механичното напрежение, което причинява относителна деформация, равна на единица, т.е. увеличаване на дължината на тялото 2 пъти.

Еластомери – вещества, които при деформация показват едновременно еластични и вискозни свойства. За тях е характерно, че при малък модул на линейна деформация са издръжливи на големи еластични деформации.

Релаксация на напрежението – самопроизволно намаляване на напрежението с течение на времето при постоянна деформация.

Разтегливост– постепенно изменение на дължината (деформацията) при внезапно изменение на натоварването (напрежението).

Модел на Максуел - механичен модел, използван за моделиране на свойствата на еластомерите. Състои е от последователно свързани еластичен елемент (пружина) и вискозен елемент (пластинка с дупки, движеща се в цилиндър с вискозна течност).