Основни понятия
Електроди от първи род - състоят от метал, потопен в разтвор на електролит, съдържащ едноименен с метала на електрода йон. Между метала и разтвора се създава потенциална разлика, която зависи от активността на съответния метален йон.
Електроди от втори род - състоят от метален проводник, покрит с тънък слой от трудно разтворимо съединение на същия метал, и потопен в разтвор на електролит, който има общ анион с тази трудно разтворима сол. Потенциалната разлика между електрода и разтвора зависи от съответния анион в разтвора.
Електроди от трети род - представляват метален тел със слой от малкоразтворима сол на метала и втори слой от също така малкоразтворима сол на друг метал с аниона на първата. Необходимо условие е солта от първия слой да има по-малка разтворимост. Потенциалната разлика електрод/разтвор зависи от активността на втория катион в разтвора.
Йоноселективни електроди - мембранни електроди, чийто потенциал зависи от активността на определен вид катиони или аниони в разтвора. Важно свойство на тези електроди е свойството им да реагират на активността на един вид йони в присъствие на йони от други видове, т.е. проявяват селективност и затова се наричат и йонноселективни.
Стъклен електрод – йонноселективен електрод, чувствителен към активността на водородните йони. Използва се за измерване на рН в различни среди.
Ензимни електроди (биодатчици) - комбинация от определен тип електрохимичен електрод и тънък слой от ензим, който служи за измерване на концентрацията на даден субстрат.
Потенциометрия - метод, чрез който се измерват различни физикохимични величини и се провежда количествен анализ чрез измерване на електродвижещото напрежение на галваничен елемент (измервателна клетка). Измервателната клетка се състои от индикаторен (измерителен) и сравнителен електрод.
Електрокинетични явления - движението на фазите на хетерогенна система под действието на електрично поле, както и възникване на потенциални разлики в системата при механично движение на фазите под действие на сили с не-електричен произход. Основните видове електрокинетични явления са електрофореза, електроосмоза, седиментационен потенциал и потенциал на течение.
Електрофореза с движеща се граница - електрофореза на йони и полийони.
Клетъчна електрофореза или микроелектрофореза – електрофореза на цели клетки.
Спектрален анализ - разделът от физиката, в който се изследват спектрите на излъченото или погълнатото от веществото лъчение, като се измерва положението, интензивността и ширината на спектралните линии.