Основни понятия

Термография - метод за регистрация и визуализиране на инфрачервеното излъчване на тъканите на човека и животните с помощта на електронно-оптични преобразуватели.

Рентгеноскопия – метод за рентгеносткопско изследване. На пътя на лъчението се поставя обектът (човек, животно). След обекта се намира флуоресциращ екран, на който се наблюдава сянковия образ.

Рентгенография - метод за рентгеносткопско изследване. При рентгенографията се използва фотохимичното действие на рентгеновите лъчи върху фотоемулсия. Образът се получава на рентгенов филм или филм-фолийна комбинация.

Магнитно-резонансната томография - вид томография, основана на физичното явление ядрен магнитен резонанс. При поставяне на ядра на някои атоми, които имат нечетен брой нуклони, като 1H, 13C, 19F и др. в магнитно поле, се наблюдава разцепване на спинови ядрени нива. Ако едновременно с магнитното поле ядрата се облъчват и с електромагнитно лъчение с енергия на кванта hν, равна на разликата между двете нива, се наблюдава резонансно поглъщане на електромагнитното лъчение.

ЛАЗЕР - съкращение от английския израз Light Amplification by Simulated Emission of Radiation - усилване на светлина чрез стимулирано излъчване на лъчение. В основата на действието на лазерите лежи принципът на принуденото излъчване. Основните механизми на въздействие на лазерното лъчение върху биологични тъкани са свързани със селективното поглъщане на лъчението от различни молекули и последващите ефекти – фотохимични реакции, отделяне на топлина, фотоаблация и др. Какъв процес ще се осъществи зависи от енергията на лъчението и продължителността на облъчването.

Радиофармацевтик - химично съединение, чиито молекули съдържат радионуклид, който участва в обменните процеси в организма и се задържа в тях определено време.

Галванизация - въздействието на постоянен електричен ток върху живите организми.

Диатермия - въздействие на токове с честота 0.5-2.0 MHz. Топлина се отделя най-много в тъкани, които имат голямо специфично електрично съпротивление като кости, суха кожа, мастна тъкан. Физиологичното действие при диатермията се дължи основно на повишаване на температурата, което води до разширяване на кръвоносните съдове, увеличаване на кръвоснабдяването и активизиране на някои биохимични процеси. Хирургична диатермия. Отделената топлина при диатермията може да се използва за разрязване или коагулиране на тъкани – диатермотомия или диатермокоагулация.

Индуктотермия - индуцирането на вихрови токове с висока честота под действието на високочестотно електромагнитно поле. При индуктотермията се нагряват по-силно проводящите тъкани – кръв, лимфа, черен дроб и др