ПРЕДГОВОР



Основната цел за написването на този учебник е да се дадат знания на студентите от специалност Ветеринарна медицина в две важни за ветеринарномедицинската наука и практика области: “Молекулярна биология” и “Наследствени болести при домашните животни”. Те са тясно свързани поради факта, че Молекулярната биология обяснява генетичните явления на молекулно (ДНК) ниво, а раздела Наследствени болести при домашните животни представя най-често срещаните и нанасящи значителни загуби генетични заболявания. Значимостта на знанията в посочените две области на Генетиката е особено голяма понастоящем поради това, че през последните 20 години в страната се извършва почти неконтролиран внос на животни от различни видове и породи, които почти на 100% не са генотипизирани с изключение само на породата Ил дьо франс, която е генотипизирана и селекционирана за устойчивост срещу болеста Скрейпи. В Европейските държави, САЩ, Австралия и Нова Зеландия това заболяване е голям проблем и поради това се извършва масово генотипизиране на овцете и козите с цел ограничаване и ликвидиране на Скрейпи. Внася се също и семенен материал за изкуствено осеменяване преди всичко при говедата, за който също няма информация дали произхожда от бици, генотипизирани за наличие на опасни наследствени заболявания, които са описани в настоящия учебник. В развитите държави и особено в САЩ е въведена задължителна генотипизация на одобрените за разплод бици по 12 особено опасни наследствени болести. При конете също има особено проблемни наследствени болести, които дори сравняват с чумата, но за съжаление не се прилага масова генетична профилактика както е при овцете и говедата. Това предстои да се направи, защото бизнесът с коне е много рисков r изисква много свободни капитали, а големият генерационен интервал прави проблема още по-тежък.

В учебника по "Молекулярна биология и наследствени болести при домашните животни" са описани някои от по-често срещаните наследствени болести при говедото, коня, овцете и кучето. Не сме представили информация за наследствените болести при свинете, котките и птиците поради ограничения в обема на учебника, но и това ще направим в по-късен етап. Считаме, че с издаването на настоящия учебник и въвеждането на новите дисциплини „Молекулярна биология” и „Наследствени болести при домашните животни” ще запълним една актуална празнина в подготовката на студентите от специалност Ветеринарна медицина.

Разделът „Молекулярна биология” е написан от ас. д-р Цветослав Койнарски, а частта „Наследствени болести при домашните животни” от проф. дсн Лилян Сотиров. 

Учебникът “Молекулярна биология и наследствени болести при домашните животни” е написан в съответствие с единните държавни изисквания и учебната програма утвърдена от Министерството на просветата.

Предназначен е за студентите от специалност „Ветеринарна медицина” и практикуващите ветеринарни лекари, но може да се използва и от други студенти и специалисти, които имат отношение към животновъдтвото. Авторите предварително благодарят за конструктивната критика, която посочените специалисти биха направили.

От авторите