Учебната дисциплина има за цел да даде знания на студентите за развитието на енергетиката в областта на добиване и използване на енергия от възобновяемите енергийни източници, като се разглеждат подробно въпросите за получаване и трансформиране на биомаса от различни суровини. Разгледани са методите за получаване и използване на биогаз, изискванията при изграждане и  обезопасяване на инсталации за добив на биогаз. Теоретичната подготовка се допълва от практическо обучение, където студентите имат възможност да се запознаят с конкретни действащи инсталации..

Дисциплината се базира на знания, получени от дисциплините термодинамика, топло и масопренасяне, механика на флуидите и горивна техника. Получените знания разширяват общите знания на инженерите по топлотехника и ги специализират в областта на биоенерготрансформациите, енергийната ефективност и рационално използване на енергията.

Дисциплината „Ресурсоспестяващи технологии в производството“ обхваща съвременните методи и технологии, които спомагат за оптимизация на производствените процеси и намаляване на ресурсите, използвани в индустриалното производство. Курсът разглежда технологичната последователност при проектиране и изработване на изделия, както и видовете прототипи и тяхното приложение в различни сфери.

Темите включват дигитализация на входната информация чрез различни технологии, като 3D координатно-измервателни машини, лазерно сканиране, скенери със структурирана светлина и фотограметрия. Обработката на данни за получаване на 3D модели на обектите също е важна част от курса, като се разглеждат методи като триангулация на облак точки, меш-модели и NURB повърхнини.

Курсът включва и съвременни методи на обработка за получаване на детайли без отнемане на материал, като триизмерен печат. Особено внимание е отделено на терминологията и методите за 3D принтиране, както и на неговите области на приложение в различни индустриални сектори.